Danas je u hotelu Ambasador u Splitu u organizaciji Razvojne agencije Split – RaST održan okrugli stol s ciljem jačanja suradnje i umrežavanja poduzetničko-potpornih institucija na kojem su sudjelovali predstavnici Grada Splita i Grada Zagreba, različitih poduzetničko-potpornih institucija iz Splita, Šibenika i Dubrovnika, kao i predstavnici poduzetnika iz Urbane aglomeracije Split. Okrugli stol okupio je deset panelista različitih profila koji su kroz dva panela podijelili svoje profesionalno iskustvo i znanje kako bi došli do zajedničkih zaključaka i institucionalnih preporuka za unaprjeđenje poduzetničkog okruženja.
Panelisti su kroz razgovor o različitim temama došli do zajedničkih zaključaka i preporuka za unaprjeđenje institucionalnog okruženja za razvoj poduzetništva Urbane aglomeracije Split, s intencijom da se primjeri dobre prakse vremenom preslikaju bilo gdje u Hrvatskoj.
Najvažnije preporuke oko kojih su bili složni svi panelisti, kao i sudionici okruglog stola, odnose se na intenzivniju suradnju poduzetnika, jedinica lokalne samouprave i poduzetničko-potpornih institucija, kao i bolje umrežavanje i razmjenu informacija na svim razinama. Umrežavanje svih sudionika doprinijeti će razvijanju usluga i rješavanju problema u realnom sektoru koje će u konačnici jačati cjelokupno gospodarstvo. Odnos tijela javne vlasti prema poduzetnicima treba postati fleksibilniji i više trebaju osluškivati potrebe lokalne zajednice, poglavito u današnje digitalno vrijeme, a potporne institucije trebaju biti spona suradnje institucija i poduzetnika koja će olakšati njihov rast i razvoj. U tom kontekstu od svih prisutnih naglašena je iznimna važnost ovakvog i sličnih događanja u svrhu razmjene znanja s ciljem razvoja poduzetništva.
U prvom panelu svoja iskustva podijelili su Vini Vrsalović iz Zagrebačkog inovacijskog centra ZICER, Mira Hajdić iz Udruge malih i srednjih poduzetnika HUP-a, Nikola Balić iz Odjela za znanost i inovacije Sveučilišta u Splitu, Toni Trivković iz Udruge Split Tech City i Petar Reić iz start-up tvrtke Omoguru. U prvom panelu naglasak je stavljen na usluge koje poduzetničko-potporne institucije pružaju poduzetnicima te kako ih unaprijediti i dalje razvijati. „Nama je cilj razviti pozitivno poduzetničko okruženje u društvu. Nažalost, naše ankete pokazuju da se uz poduzetnika u poslovanju, koji zapošljava, još uvijek vežu negativne konotacije. Potrebno je prepoznati i saznati stvarne potrebe poduzetnika koje se konstantno mijenjaju“, istaknula je Mira Hajdić iz Udruge malih i srednjih poduzetnika HUP-a, dok je Toni Trivković naglasio kako je potrebno da institucije u kontekstu podrške poduzetništvu imaju stalan dodir s lokalnom zajednicom, što bi posebno moglo omogućiti pozitivno okruženje poput Tehnološkog parka. Nikola Balić nadodao je kako je važno imati i kritičnu masu te konstantno raditi na umrežavanju, dok su se svi panelisti složili kako je potrebna veća suradnja institucija i poduzetnika što je omogućilo i današnje događanje. Jedan od zaključaka panela bio je kako se na poduzetnike ne smije zaboraviti u svim fazama rasta i razvoja. S obzirom da ne postoji suradnja na svim razinama i postoje velike potrebe za osvještavanjem potreba lokalne zajednice; umrežavanje, koordinacija i komunikacija su najvažniji faktori koji bi se u budućnosti trebali intenzivirati.
Na drugom panelu naglasak je bio na razvijanju intenzivnije suradnje između poduzetničko-potpornih institucija, kao i suradnje s jedinicama lokalne samouprave, naglašavajući primjere dobre prakse te prijedloge za unaprjeđenja. Svoj doprinos raspravi dali su Nera Pavić iz Sektora za gospodarstvo, poduzetništvo, turizam i investicije Grada Zagreba, Vedrana Franić iz Službe za razvoj Grada Splita, Ina Despotović iz Mreže poduzetničko-potpornih institucija BOND, Diana Mudrinić iz Inkubatora za nove tehnologije Trokut Šibenik i Marijana Puljas iz Dubrovačke razvojne agencije DURA. „Od sljedeće godine planiramo razvijanje Programa potpora u poduzetništvu i obrtništvu kojeg Grad Split do sada nije imao i krenut ćemo sa aktivnostima analize potreba poduzetnika na području grada da bi stekli bolji dojam o njihovim potrebama. Ujedno želimo veći naglasak staviti i na male tradicijske obrte u staroj gradskoj jezgri kako ne bi izumrli. Bez udruživanja i detektiranja zajedničkih problema, nikad nećemo krenuti naprijed i na tome trebamo više raditi“, naglasila je Vedrana Franić iz Službe za razvoj Grada Splita, dok je Nera Pavić iz Sektora za gospodarstvo, poduzetništvo, turizam i investicije Grada Zagreba istaknula važnost slušanja potreba lokalne zajednice: „Grad Zagreb svake godine izdvaja značajna sredstva za potpore i provodi brojne mjere za razvoj poduzetništva na području grada Zagreba. Koliko god smo zatvorena institucija, pokušali smo se maksimalno otvoriti i osluškivati potrebe te pronalaziti načine kako ih provesti i ostvariti. Pokušavamo micati granice, a udruženja su nam odlični partneri u provedbi mjera, potpora i promjena koje je potrebno uvesti kako bi se olakšalo poslovanje.“
Okrugli stol održan je u sklopu projekta “RaSTom do razvoja poduzetništva” kojeg provodi Razvojna agencija Split – RaST u partnerstvu s Gradom Splitom, a u sklopu kojega se naglasak između ostalog stavlja i na jačanje kapaciteta RaST-a kao poduzetničko-potporne institucije te na umrežavanje s drugim PPI-jevima iz Hrvatske i Europske unije koji pružaju usluge malim i srednjim poduzetnicima iz područja visokotehnoloških djelatnosti.
Cilj projekta je razvijati i pružati visokokvalitetne i inovativne usluge mikro, malim i srednjim poduzetnicima na području grada Splita i Urbane aglomeracije Split u svrhu unaprjeđenja osobnih i poslovnih vještina i znanja MSP-ova, čime se jača poduzetničko okruženje. Planiranim događanjima, digitalnim alatima i medijskom kampanjom promovirat će se poduzetništvo i usluge koje RaST nudi MSP-ovima, kao i horizontalna načela.
Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Ukupna vrijednost projekta je 2.279.827,34 kuna, dok je iznos EU potpore 1.937.852,77 kn.
Fotografije događanja možete pogledati u galeriji ispod.
0 Broj projekata
0 € Bespovratna sredstva
0 € Ukupna vrijednost projekata